Imbunatatiri Forum

Anunțuri administrative legate de comunitatea și tot ce ține de domeniul XtremeXPC!
Adrian.
Administrator
Nick server: The_Gun

Probleme aparute pe forum

Mesaj de Adrian. » Lun Feb 20, 2017 9:22 pm

Rezolvat.

alex_kR
Administrator

Mesaj de alex_kR » Sâm Feb 25, 2017 10:57 am

Imagine
Stiu ca dune a umblat prin sectorul ala, poate el gaseste si remediază mai usor problema :d
-se intampla pe telefon si desktop, cu rezolutii inguste

alex_kR
Administrator

Mesaj de alex_kR » Sâm Feb 25, 2017 11:10 am

Postez pentru imbunatatire nu ca este neaparat o problema;de fapt sunt 2
- cand treci cu mouseul peste, sa fie umbra putin mai deschisa. Momentat umbra e f putin vizibila.
- cand treci cu mouseul peste, sa poti da click oriunde pe bara respectiva pentru a accesa pagina respectiva. (un exemplu este aici: https://comboot.io/demo/3-2/ )
Imagine

dune
Administrator
Nick server: dune

Mesaj de dune » Sâm Feb 25, 2017 12:39 pm

alex_kR scrie:
Sâm Feb 25, 2017 11:10 am
Postez pentru imbunatatire nu ca este neaparat o problema;de fapt sunt 2
- cand treci cu mouseul peste, sa fie umbra putin mai deschisa. Momentat umbra e f putin vizibila.
- cand treci cu mouseul peste, sa poti da click oriunde pe bara respectiva pentru a accesa pagina respectiva. (un exemplu este aici: https://comboot.io/demo/3-2/ )
Rezolvat ambele (+ meniul din postul anterior):

1. am modificat collors.css si am adaugat :
.dark-skin li.row:hover
{
background-color: #3e3d3d;
}

2.am modificat forumlist_body.html si viewforum_body.html
Ultima oară modificat Sâm Feb 25, 2017 4:49 pm de către dune, modificat 1 dată în total.

alex_kR
Administrator

Mesaj de alex_kR » Sâm Feb 25, 2017 2:57 pm

foare buna ideea sa postezi si modificarile pentru ca ceilalti sa stie unde s-a umblat.
Multumesc pentru rezolvari. Singura problema aparuta este ca bannerul se extinde si el odata cu apasarea butonului. Ma gandesc la o solutie, sa nu se fixeze bannerul pe latime automat, ci doar pe lungime. Alta solutie ceva din divuri. Am imaginea originala, ii pot schimba rezolutia pe latime, daca e de folos
Imagine

alex_kR
Administrator

Mesaj de alex_kR » Sâm Feb 25, 2017 3:31 pm

Revin cu idei de imbunatatiri:
-butonul "back-to-top" (cel incercuit cu rosu din prima imagine) sa fie eliminat de la fiecare utilizator
-butonul "back-to-top" din 'footer' (cel incercuit cu verde din a 2-a imagine) , sa fie modificat:
a. sa fie patrat precum cel de la iconita cu "facebook" (cel incercuit cu galben)
b. sa fie scos textul 'Top' (sa ramana doar iconita cu sageata)
c. sa fie fixat in coltul dreapta jos, astfel incat la scrollare sa ramana mereu pe pagina (pentru asta trebuie aduse alte modificari de la d.)
d. iconitele incercuite cu albastru sa fie mutate in pozitile 1 sau 2, eventual pot fi fixate ca la punctul C (nu este obligatoriu, nu stiu cum va da in pagina); punctul d, este ca sa nu se suprapuna TOP cu iconitele FB si Steam.
e. Probabil este esentiala eliminarea textului incercuit in maro, dar si daca se reuseste mutarea iconitelor fb si steam, sa fie eliminata partea aratata de sageata maro (pentru salvarea spatiului folosit inutil)
Aceste idei le-am expus dupa ce mi-am imaginat cum ar arata pe versiunea desktop dar si mobile, astfel incat sa nu avem probleme la vizualizare sau utilizare

prima imagine
Imagine
a 2-a imagine
Imagine

alex_kR
Administrator

Mesaj de alex_kR » Sâm Feb 25, 2017 4:02 pm

3 noi imbunatatiri
- eliminarea iconitei "go-to-link"(incercuit cu galben) (motiv: inutil; butonul este prea mic sa-l nimeresti pe telefon sau pe desktop si pe langa, daca dai click pe numele topicului, face acelasi lucru. Il putem folosi pe ala)
- inlocuirea celui care a postat/comentat cu data (cele aratate de sagetile verzi) (motiv: nu se va mai da click din greseala pe nume in loc de topic si invers. Mult mai util mai ales pentru versiunea mobila)
Imagine

dune
Administrator

Mesaj de dune » Sâm Feb 25, 2017 4:14 pm

alex_kR scrie:
Sâm Feb 25, 2017 2:57 pm
foare buna ideea sa postezi si modificarile pentru ca ceilalti sa stie unde s-a umblat.
Multumesc pentru rezolvari. Singura problema aparuta este ca bannerul se extinde si el odata cu apasarea butonului. Ma gandesc la o solutie, sa nu se fixeze bannerul pe latime automat, ci doar pe lungime. Alta solutie ceva din divuri. Am imaginea originala, ii pot schimba rezolutia pe latime, daca e de folos
Nu trebuie umblat la banner ... a fost o problema cu modul in care am pus bannerul ca si background.
L-am pus in div-ul "page-header", ca sa acopere cele 3 sectiuni de sub el: headerbar (unde este site-description), navbar-top (unde este search-ul) navbar-bottom (bara cu meniuri).
In momentul in care setam height la banner (ca sa nu se mai lateasca pe dimensiuni mici), se ducea in spate meniul.
Am modificat clasa clicked din responsive.css si am adaugat position si z-index.
#nav-main.clicked {
display: block;
position: relative;
z-index:9999;
}
Am rezolvat si login-ul de pe mobile:am adaugat in "navbar_header.html", style pe id="loginmodal" -> style="z-index:99999;"

dune
Administrator

Mesaj de dune » Dum Feb 26, 2017 7:14 pm

alex_kR scrie:
Sâm Feb 25, 2017 4:02 pm
3 noi imbunatatiri
- eliminarea iconitei "go-to-link"(incercuit cu galben) (motiv: inutil; butonul este prea mic sa-l nimeresti pe telefon sau pe desktop si pe langa, daca dai click pe numele topicului, face acelasi lucru. Il putem folosi pe ala)
- inlocuirea celui care a postat/comentat cu data (cele aratate de sagetile verzi) (motiv: nu se va mai da click din greseala pe nume in loc de topic si invers. Mult mai util mai ales pentru versiunea mobila)

1. eliminat iconita (am comentat in forumlist_body.html)
2. inlocuit data cu cel care a postat in (forumlist_body.html)

3. am rezolvat o problema la bbcode in "quick reply" (din cauza bbcode-urilor care se dublau aparea spatiu gol inutil) - quickreply_editor.html + 2 functii in quickreply_editor_message_before.html (removedblnames si removedblsmiles) ; din pacate nu m-am prins de ce se dublau asa ca am renuntat la cautari (daca se prinde careva, puteti da remove la bucata de script care contine cele 2 functii.
Ultima oară modificat Lun Feb 27, 2017 8:19 pm de către dune, modificat de 3 ori în total.

alex_kR
Administrator

Probleme si imbunatatiri pe forum

Mesaj de alex_kR » Dum Feb 26, 2017 7:32 pm

Da, este ok.
A mai ramas asta:
viewtopic.php?p=9422#p9422

Înapoi la “Anunțuri”