Imbunatatiri Forum

Anunțuri administrative legate de comunitatea și tot ce ține de domeniul XtremeXPC!
dune
Administrator
Nick server: dune

Probleme aparute pe forum

Mesaj de dune » Mar Feb 28, 2017 7:29 pm

alex_kR scrie:
Sâm Feb 25, 2017 3:31 pm
Revin cu idei de imbunatatiri:
-butonul "back-to-top" (cel incercuit cu rosu din prima imagine) sa fie eliminat de la fiecare utilizator
-butonul "back-to-top" din 'footer' (cel incercuit cu verde din a 2-a imagine) , sa fie modificat:
a. sa fie patrat precum cel de la iconita cu "facebook" (cel incercuit cu galben)
b. sa fie scos textul 'Top' (sa ramana doar iconita cu sageata)
c. sa fie fixat in coltul dreapta jos, astfel incat la scrollare sa ramana mereu pe pagina (pentru asta trebuie aduse alte modificari de la d.)
d. iconitele incercuite cu albastru sa fie mutate in pozitile 1 sau 2, eventual pot fi fixate ca la punctul C (nu este obligatoriu, nu stiu cum va da in pagina); punctul d, este ca sa nu se suprapuna TOP cu iconitele FB si Steam.
e. Probabil este esentiala eliminarea textului incercuit in maro, dar si daca se reuseste mutarea iconitelor fb si steam, sa fie eliminata partea aratata de sageata maro (pentru salvarea spatiului folosit inutil)
Aceste idei le-am expus dupa ce mi-am imaginat cum ar arata pe versiunea desktop dar si mobile, astfel incat sa nu avem probleme la vizualizare sau utilizare

Rezolvat.

alex_kR
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de alex_kR » Vin Mar 03, 2017 6:15 pm

Toate problemele si imbunatatirile cerute pana acum au fost rezolvate cu succes!
Mai vin cu o lista de imbunatatiri (bineinteles ca nu sunt urgente, cand timpul si cheful permite)
  • Imbunatatirea 1

copierea sagetutelor din dreapta (extend-bar) din imaginea 1a
    ---imaginea 1a---
    Imagine
    alipirea sagetutelor (extend-bar) in butoanele din imaginea 1b
    ---imaginea 1b---
    Imagine

Imbunatatirea 2

copierea butoanelor (fb + steam) din subsolul forumului si atasarea lor ca in imaginea 2
    ---imaginea 2---
    Imagine

Imbunatatirea 3

reducerea spatiului negru semnat cu maro in imaginea 3a la dimensiunea celei din imaginea 3b
    ---imaginea 3a---
    Imagine
    ---imaginea 3b---
    Imagine

Imbunatatirea 4

mutarea barei "Statistici" in partea dreapta a barei "Birthdays". Vezi imaginea 4a (Vezi imaginea 4b, marcat cu maro, poate usureaza munca)
    ---imaginea 4a---
    Imagine
    Eliminarea gradelor text de sub avatare in profil
    ---imaginea 4b---
    Imagine

dune
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de dune » Sâm Mar 04, 2017 1:39 pm

alex_kR scrie:
Vin Mar 03, 2017 6:15 pm
Toate problemele si imbunatatirile cerute pana acum au fost rezolvate cu succes!
Mai vin cu o lista de imbunatatiri (bineinteles ca nu sunt urgente, cand timpul si cheful permite)
  • Imbunatatirea 1

copierea sagetutelor din dreapta (extend-bar) din imaginea 1a
    ---imaginea 1a---
    alipirea sagetutelor (extend-bar) in butoanele din imaginea 1b
    ---imaginea 1b---
    Imbunatatirea 2
    copierea butoanelor (fb + steam) din subsolul forumului si atasarea lor ca in imaginea 2
    ---imaginea 2---
    Imbunatatirea 3

reducerea spatiului negru semnat cu maro in imaginea 3a la dimensiunea celei din imaginea 3b
    ---imaginea 3a---
    ---imaginea 3b---
    Imbunatatirea 4

mutarea barei "Statistici" in partea dreapta a barei "Birthdays". Vezi imaginea 4a (Vezi imaginea 4b, marcat cu maro, poate usureaza munca)
    ---imaginea 4a---
    Eliminarea gradelor text de sub avatare in profil
    ---imaginea 4b---
Rezolvat.

alex_kR
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de alex_kR » Dum Mar 05, 2017 12:32 pm

Nu merge sa inchid/deschid topicul. Posibil si restul butoanelor (move, delete etc).
Momentan inchid si deschid topicurile cu edit in postarea titularului

Imagine

alex_kR
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de alex_kR » Dum Mar 05, 2017 7:49 pm

Mutarea butoanelor fb + steam putin mai sus in bara, sau mutarea listei mai jos ?!
Imagine

dune
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de dune » Lun Mar 06, 2017 10:50 pm

alex_kR scrie:
Dum Mar 05, 2017 7:49 pm
Mutarea butoanelor fb + steam putin mai sus in bara, sau mutarea listei mai jos ?!
Done. Am adaugat o regula @media astfel incat sa se centreze iconitele atat pe mobil cat si pe pc.
alex_kR scrie:
Dum Mar 05, 2017 12:32 pm
Nu merge sa inchid/deschid topicul. Posibil si restul butoanelor (move, delete etc).
Momentan inchid si deschid topicurile cu edit in postarea titularului
Rezolvat...

dune
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de dune » Sâm Mar 11, 2017 6:14 pm

Am optimizat un pic si lock/unlock pentru moderatori (lock/unlock nu mai cere confirmare si am pus niste butoane noi). Pentru asta a fost nevoie sa modific un pic twig-urile si niste php-uri.
Daca se va face pe viitor update la forum functionalitarile nu vor merge asa ca, obligatoriu , backup inainte.

alex_kR
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de alex_kR » Sâm Mar 11, 2017 9:10 pm

dune scrie:QR_BBPOST Am optimizat un pic si lock/unlock pentru moderatori (lock/unlock nu mai cere confirmare si am pus niste butoane noi). Pentru asta a fost nevoie sa modific un pic twig-urile si niste php-uri.
Daca se va face pe viitor update la forum functionalitarile nu vor merge asa ca, obligatoriu , backup inainte.
Este foarte ok din punctul meu de vedere!

dune
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de dune » Vin Mar 24, 2017 11:51 am

Am adaugat un nou tab in pagina de Admini, pentru hartile de pe server.
Hartile sunt puse intr-un excel pe ftp ca si descriere, iar pozele pentru acestea sunt in map_pics (de preferabil sa se copieze poze cu rezolutia maxima 640x480 - astfel incat sa nu dureze mult la incarcarea paginii)

Ajuta cand schimbam hartile ca sa vedem cum arata (plus o descriere sumara a lor - momentan am pus o descriere dummy).
Link-ul se apeleaza si din QuickLinks (Admins).

alex_kR
Administrator

Imbunatatiri Forum

Mesaj de alex_kR » Sâm Mar 25, 2017 9:13 pm

Daca se poate face la notificari/mesaje private, cand primim o alerta sa fie mai vizual. Gen sa se faca butonul galben, sau o improvizatie de genul. Momentan apare numarul mesajelor in loc de 0. Dar de multe ori, eu unul nu le observ.

Înapoi la “Anunțuri”