Nicoleta Voica

Filme, Muzică, Sport, biografii artisti si sportivi, cam tot ce ai nevoie!
DarkArms
Membru
Nick server: cleks

Nicoleta Voica

Mesaj de DarkArms » Dum Iul 24, 2016 6:34 pm

Imagine
Nicoleta Voica este una dintre cele mai indragite cantarete de folclor din Romania, nascuta la data de 25 aprilie 1956 in Resita, Caras-Severin.

Artista a fost crescuta de bunicii sai Babi si Tatu pentru ca mama ei a nascut-o cand avea doar 16 ani si a avut o familie de oameni sufletisti. Inca de mica a fost pasionata de muzica si dansul popular iar la varsta de 18 ani a castigat trofeul concursului “Floarea din gradina”.

Ulterior au avut loc aparitii televizate si a inregistrat si primul disc din cariera intitulat “Eu mi-s floarea florilor”. De-a lungul carierei sale a realizat mai multe albume printre care se numara: “Dragu-mi-i de nana Ion”, “Doine si cantece din Banat”, “Am crescut fecior si fata”.

Artista a concertat si peste ocean iar un timp a locuit in America, devenind cetatean american. In repertoriul solistei se regasesc piese de referinta cum ar fi: “La fantana parasita”, “Banatanu-i banatan”, “Tremur bage cand te vad”, etc.

O data cu fiecare aparitie a sa, Nicoleta reuseste sa faca spectacol si sa fie pe placul tuturor.

Înapoi la “Multimedia”