Vasile Conea

Filme, Muzică, Sport, biografii artisti si sportivi, cam tot ce ai nevoie!
DarkArms
Membru
Nick server: cleks

Vasile Conea

Mesaj de DarkArms » Dum Iul 24, 2016 6:45 pm

Imagine
Vasile Conea este un nume de referinta al muzicii banatene, considerat de multi ca fiind unul dintre cei mai mari doinitori banateni, alaturi de nume grele ale folclorului banatean precum Achim Nica. Doina este cartea de vizita a lui Vasile Conea, punand mare patima atunci cand o interpreteaza.

Artistul s-a nascut pe 9 mai 1950, intr-o familie de agricultori veniti din Ardeal in comuna Ciacova. Din nefericire, Vasile Conea si-a pierdut tatal inca de la varsta de 5 ani. Soarta i-a harazit dupa recasatoria mamei sale un tata vitreg care nu l-a acceptat. Astfel, a fost nevoit sa fuga de acasa si la scurt timp a ajuns la Orfelinatul din Teregova. Tot aici termina si primele opt clase primare.

A plecat la Liceul Agricol din Lugoj unde este admis, datorita calitatilor sale vocale si a studiat in paralel cu liceul si la Scoala Populara de Arta. In aceasta perioada reuseste sa se afirme intr-un concurs la Timisoara unde obtine locul I. Dupa efectuarea stagiului militar se angajeaza la Ansamblul Constructorilor din Timisoara si incep sa apara primele sale inregistrari pe banda de magnetofon sub bagheta dl. Gheorghe Valentin. Incet, incet, ajunge sa fie cunoscut si apreciat de public, reusind in cativa ani sa adune sute de mii de oameni la spectacolele sale.

Interpretarea in romana a unor cantece sarbesti la care s-au adaugat si ingerintele interpretilor din Bucuresti care nu reuseau sa se impuna in zona Banatului, i-au adus pentru sase luni interdictia de a canta. Dupa aceasta perioada nefasta urmeaza prima sa aparitie la televizor (anul 1978) si in anii 80' apar primele sale albume alaturi de Orchestra din Buzias si primul sau disc Electrocord. Toata munca este prezenta in repertoriul sau extrem de bogat si diversificat care a ajuns pana in prezent sa insumeze peste 400 de cantece si circa 27 de cd-uri, dvd-uri si casete, acoperind genuri precum muzica populara, de petrecere, usoara si chiar romante.

Dintre albumele sale amintim: “Imi cant patima si dorul”, “Am cantat o viata-ntreaga, pentru tine lume draga”, “Cantari vechi si cantari noi”, “De-ar fi anii fratii mei”, “Trec anii in rand cu mine”, “Soarta, soarta blastamata”, etc.

Viata familiala a interpretului este impartita in doua casnicii. Prima casatorie a durat 11 ani si au rezultat doua fiice, Alina si Florica. Artistul o intalneste pe Florica, o femeie alaturi de care si-a gasit linistea sufleteasca.

Nicoleta Voica afirma despre Vasile Conea: “O voce fantastica, un om daruit care poate sa cante orice pentru ca vocea ii permite”. Tiberiu Ceia completeaza: “In cantecul lui sufletul si inima sunt prezente tot timpul. El este printre putinii cantareti pe care i-am cunoscut, care sa stie sa cante cu ochii inchisi. Si-a cucerit publicul cu cantece care nu exista sa nu te faca sa tresari, nu exista sa nu te faca sa vibrezi sau sa participi la ce canta el.”

Anii au trecut dar vocea lui a ramas identica. “Vocea nu mi-a tremurat niciodata, dar inaintea oricarui spectacol, indiferent in ce moment al carierei ai fi e normal sa ai emotii pt ca vrei ca totul sa iasa perfect.”

Ii place muzica mai mult ca viata si este convins ca va canta pana cand va inchide ochii.

Înapoi la “Multimedia”